Studie: Atacama

Koncepční studie Crafter Atacama dokazuje, že možnosti Crafteru nejsou zdaleka vyčerpány. Designerské centrum ve Wolfsburgu vytvořilo pozoruhodný návrh off-roadu založeného na sériové dodávce a nazvalo jej podle jihoamerické pouště Atacama, místa konání známé rallye. "Koncept Atacama je svěží a moderní interpretací Crafteru s pohonem všech čtyř kol, kombinující funkčnost s individualitou", prohlásil o studii vedoucí designérského týmu a designér exteriéru vozu Ralf Dekena. Studie upoutá na první pohled zejména díky svým proporcím. Mírně upravená přední část a hliníkové komponenty jako maska chladiče, světlomety a vstupy vzduchu vyzařují špičkovou kvalitou a jejich kovový vzhled vyvolává dojem mužné síly. Umocňují jej i boční vstupy vzduchu v blatnících, propůjčující Crafteru Atacama sportovní výraz..

Ochranu vozu při off-roadovém použití poskytují robustní boční panely a mohutně vyklenuté podběhy kol. Hliníkové doplňky tuto robustnost dále zdůrazňují a dávají konceptu Atacama exkluzivnější vzhled. Výstupy a prolisy opakující se na podbězích kol vzhled panelů odlehčují.

Unikátní boční okno naznačuje integraci exteriéru s interiérem. Jeho design odlehčuje a prodlužuje boční linie a je základem pro zajímavé aplikace v interiéru. "Jazyk" v okenních tabulích může sloužit jako montážní a upevňovací bod pro funkční vybavení interiéru, pro upoutání nákladů nebo jako opora pro horní patro lůžek. "Studie má ukázat další potenciál modelu Crafter při použití pro volný čas", vysvětluje designér Romain Chareyre. Střešní nosič s U-profilem a integrovaným boxem přináší moderní interpretaci koncepce nosného systému. Designerský tým v souladu s ním stylizoval i zadní žebřík rámující logo značky a integrovanou kliku dveří.

Člen předsednictva Volkswagen Commercial Vehicles odpovědný za prodej Harald Schomburg neskrývá své nadšení: "Zlatým hřebem prezentace Crafteru je koncept Atacama s pohonem všech čtyř kol od firmy Achleitner, který zdůrazňuje výrazně mužný vzhled vozu a vyjadřuje naši představu off-roadového Crafteru. S napětím očekávám reakci zákazníků - bude-li příznivá, vyrobíme sérii asi stovky vozů."

Technická data:
Volkswagen Crafter, kombi se zkráceným rozvorem.
Motor: Přeplňovaný vznětový pětiválec s mezichladičem plnicího vzduchu a objemem 2459 cm^(3).
Výkon: 120 kW (164 k)
Pohon všech čtyř kol koncepce Achleitner.
Šestistupňová převodovka.
0ff-roadové pneumatiky 285/55 R 20.