Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Souhlasím

Motorový olej

Není olej jako olej: Jak motorový olej umožňuje dosáhnout vozům Volkswagen ty nejlepší výkony. Správný olej je nedílnou kapalnou součástí Vašeho motoru, která jej optimálně doplňuje, chrání a umožňuje mu dosahovat nejlepší možného výkonu. Zde zjistíte, jak najít správný motorový olej, jaké druhy olejů existují a co znamená označení oleje.

Naše norma: Být mnohem lepší než norma. Výkonný a spolehlivý – s tímto cílem vyvíjí Volkswagen společně s firmou Castrol od roku 1999 vysoce výkonné motorové oleje. Výsledkem jsou inovace, které nepřetržitě posouvají hranice výkonu a současně předstihují platné normy a specifikace.

Vysoce výkonný motorový olej Volkswagen LongLife III

Vyvinutý pro Váš motor.
 • Šetří palivo.
  Větší efektivita díky menším ztrátám vlivem tření.
 • Prodlužuje životnost motoru.

  Snižuje tření na minimum a snižuje tak opotřebení.

 • Prodlužuje intervaly výměny.

  Důvodem je prodloužená doba stability a snížení obsahu prachových částic, a to i u naftových motorů s filtrem pevných částic.

Castrol EDGE Professional LongLife III

Síla umožňující maximální výkon.
 • Dvakrát silnější vrstva olejového filmu.
  Ani při extrémním zatížení nedojde k odtržení olejového filmu.
 • O 15 % nižší tření.
  Umožňuje větší přenášené síly a snižuje opotřebení.

 • O 140 hodin delší zachování síly vrstvy.

  Díky příměsi titanu.

Doporučené společností Volkswagen

Společně vyvinutý.

Již více než 15 let spolupracuje firma Castrol jako technologický partner se společností Volkswagen na vývoji maziv, která vystihují požadavky Vašeho automobilu. Castrol je samozřejmě také partnerem v oblasti automobilového sportu, kde sdílí entuziasmus při boji týmu Volkswagen Motorsport Team o titul v mistrovství světa v rallye. Dosahování vysokého výkonu při závodě je možné pouze v dokonale sladěném týmu. A to samé platí také pro mazivo - proto jsou profesionální výrobky Castrol vyvinuty speciálně pro motory Volkswagen a testovány v těch nejnáročnějších podmínkách na závodní trati.

Doporučené společností Volkswagen.

Motorové oleje jsou nejenom elixírem života Vašeho motoru, ale rozhodujícím způsobem přispívají ke zvýšení výkonu a úspoře paliva. Díky vzájemné spolupráci našich techniků při vývoji jsou maziva Castrol Professional dokonale přizpůsobena nárokům motorů Volkswagen.

Síla aditiva Titanium FST™

Volkswagen v současnosti vyrábí motory, které jsou menší, efektivnější a současně výkonnější, než kdykoli v minulosti. Tlaky v motoru se však díky tomu téměř zdvojnásobily, což představuje skutečnou výzvu pro použitou mazací látku. To jediné, co odděluje kovové součásti motoru je motorový olej. Castrol EDGE Professional je nejlepší olej se značkou Castrol. Díky příměsi Titanium FST™ byla již i tak silná vrstva olejového filmu zdvojnásobena, což brání jejímu odtržení a značně snižuje tření mezi kovovými povrchy.

Castrol EDGE Professional tak přesně splňuje nároky moderních motorů Volkswagen. Olej Castrol EDGE Professional se silou aditiva Titanium FST™ zajišťuje maximální výkon. K dispozici je u smluvních partnerů Volkswagen.

Certifikát CO₂ neutrální

Volba správného motorového oleje přispívá ke snížení emisí CO₂ produkovaných v průběhu jízdy. Castrol nyní kompenzuje také vlastní emise motorového oleje. Nově vyvinutý Castrol Professional je první motorový olej na světě s certifikátem CO₂ neutrální. Každý litr oleje certifikovaný jako CO₂ neutrální tak odpovídá celosvětovým standardům. Castrol navíc zredukoval emise CO₂ generované v průběhu celého životního cyklu - od výroby až po likvidaci. Pro kompenzaci zbývajících emisí investuje Castrol do pečlivě vybraných projektů, jako např. do využití skládkového plynu v Turecku a výroby čisté energie v Číně.

Servis výměny oleje Volkswagen

Krátká návštěva, která zajistí dlouhou životnost motoru.

Díky servisu výměny oleje Volkswagen prodloužíte životnost Vašeho motoru. Shrnutí výhod: Díky našim znalostem jako výrobce zajistíme i při expresním servisu výměnu motorového oleje, olejového filtru a těsnění. Použijeme přitom výhradně originální motorový olej a originální díly, jež byly vyvinuté speciálně pro Váš Volkswagen.

Nadešel čas pro výměnu oleje?

Je nutná výměna oleje? Zobrazení hlášení o uplynutí servisního intervalu na displeji přístrojové desky Vás na to upozorní.

Proč je nutné provést výměnu oleje?

Motorový olej je při každé jízdě vystaven ohromnému tlaku, odporu a teplotám. Neutralizuje jemné prachové částice, kyseliny a vodu. I ten nejlepší motorový olej se po nějakém čase opotřebuje. Dochází v něm ke kumulaci usazenin a nečistot.

Je nutné současně vyměnit také olejový filtr?

Olejový filtr zachycuje nečistoty a pevné částice vzniklé při procesu spalování, které se dostávají do oleje a postupně jej zanášejí. To je také důvod, proč by měl být vyměněn. Zajistí se tak delší životnost motoru.

Vhodný motorový olej

Pouze správný motorový olej optimálně chrání motor Vašeho vozu Volkswagen.

Co znamená označení oleje. Označení SAE 5W-30 pro Vás již nebude představovat neřešitelnou šifru. Víte, kde se na nádobě s olejem nachází zimní viskozitní číslo? A proč by toto číslo mělo být při nízkých teplotách co nejmenší? Vše zjistíte níže.

SAE

Motorové oleje se podle viskozity zařazují do viskozitních tříd podle klasifikace SAE - "Society of Automotive Engineers", které označují hustotu (tekutost) motorového oleje při určitých teplotách.

Číslo před W

Zimní viskozitní číslo. Čím nižší toto číslo je, tím větší je tekutost motorového oleje a tím lépe se olej při nízkých teplotách dostane na všechna mazaná místa.

W

Winter (zima), resp. nízké teploty.

Číslo následující za W

Letní viskozitní číslo. Čím nižší číslo toto je, tím lépe se olej při teplotě 100 °C dostane na všechna mazaná místa.

Norma VW

Specifikace motorového oleje koncernu Volkswagen. Najdete ji v návodu k obsluze.

GV

Označení výrobce.

Jaký olej?

Motorový olej, který je přesně přizpůsobený Vašemu vozu Volkswagen.

Jaký olej?

Motorový olej, který je přesně přizpůsobený Vašemu vozu Volkswagen.

Plný výkon I ten nejlepší olej chrání Váš motor pouze v případě, že je ho správné množství. Při nízkém stavu oleje dochází ke tření kovu o kov, což má za následek poškození motoru. Při vysokém stavu olejové náplně se olej může dostat do spalovacího prostoru, což vede k poškození katalyzátoru. Věnujete proto pozornost ukazateli stavu oleje nebo pravidelně kontrolujte manuálně měrku oleje.

Nízký stav olejové náplně nebo závada systému motorového oleje.

Svítí: Příliš nízká hladina motorového oleje.
Vypněte motor a zkontrolujte stav oleje.

Bliká: Závada systému motorového oleje.
Vyhledejte odborný servis a nechte zkontrolovat snímač motorového oleje.

Příliš nízký tlak motorového oleje.

Příliš nízký tlak motorového oleje.
Vypněte motor a zkontrolujte stav hladiny motorového oleje.

Co dělat, když kontrolka bliká?
Abyste zabránili poškození motoru, okamžitě jej vypněte a obraťte se na autorizovaný servis Volkswagen.

Elixír života motoru Několik tisíc otáček za minutu, tlak přesahující 10 tun na cm² a teplota až 2 000 °C. Motor zvládá neuvěřitelné. Správný motorový olej je nezbytnou součástí motoru, která jej navíc chrání.

Snižuje tření a hluk.

Válce, písty a další součásti motoru se pohybují vysokou rychlostí. Stabilní olejový film zmenšuje třecí síly a opotřebení.

Čistí motor.

Při spalování vzniká mnoho nečistot, jako např. jemné saze. Speciální aditiva v motorovém oleji je vážou a brání vzniku škodlivých usazenin.

Chrání před korozí způsobenou kyselinami.

Působením zplodin hoření a nespáleného paliva vznikají kyseliny. Motorový olej je neutralizuje a brání tak vzniku koroze způsobené kyselinami.

Chladí.

Samotné písty moderních motorů dosahují teploty až 350 °C. Motorový olej absorbuje teplo, rychle je odvádí a chladí tak součásti motoru, ke kterým se nedostane chladicí kapalina.

Utěsňuje motor.

Vůle mezi pístním kroužkem a plochou stěny válce je velmi malá: Motorový olej slouží pro její jemné utěsnění. Nezatéká přitom do spalovacího prostoru, ale ulpívá na stěně válce a funguje jako těsnicí vrstva.

Vždy u sebe mějte litr oleje.

Litr motorového oleje Volkswagen je dobré mít u sebe zejména při cestování na dlouhé vzdálenosti. Jednoduše jej uložíte do zavazadlového prostoru.

Pravidelně kontrolujte stav oleje.

Věnujte pozornost měrce oleje. Ten, kdo jezdí s nízkou hladinou olejové náplně, ohrožuje motor. A příliš mnoho motorového oleje škodí motoru také. Jak správně změřit stav olejové náplně Vám objasní následující animace. Mimochodem - jak to vypadá se stavem oleje ve Vašem voze Volkswagen?

Co to je viskozita a proč je důležitá?

Jak vazký nebo řídký je motorový olej? Jak rychle se v zimě rozptýlí v motoru? Vytvoří silný mazací film i při letních vedrech? Aby motorový olej splňoval potřeby Vašeho motoru, musí mít správnou viskozitu - určitou tekutost, kterou lze zjistit podle SAE klasifikace. Jak přesně to funguje a jaké třídy existují, Vám vysvětlíme v následujícím textu.

Minerální olej nebo motorový olej LongLife.

Jaké kvality motorového oleje existují?

Zlatý, mastný a tak trochu vazký: Každý motorový olej vypadá na první pohled stejně - bez ohledu na to, zda se podle označení na balení jedná o olej minerální nebo motorový olej LongLife. Pokusíme se Vám to objasnit. Při zvětšení pod mikroskopem jsou totiž rozdíly zcela zřejmé.

Rostoucí výkon při klesající spotřebě paliva Věděli jste, že při předepsané servisní prohlídce šetříte peníze? Olejový filtr zbavuje cirkulující olej prachu, částeček kovu, kalu a sazí. Na mazaná místa a k ložiskům se tak dostává pouze vyčištěný olej. To brání opotřebení a prodlužuje životnost motoru. Díky originálním olejovým filtrům Volkswagen zůstává jak kvalita oleje, tak i výkon a hospodárnost Vašeho motoru na konstantně vysoké úrovni.

Jak pracuje olejový filtr.

Originální olejové filtry oddělují dobré od špatného: Spolehlivě filtrují všechny znečisťující částice z olejového systému a zajišťují dodávku oleje za téměř všech provozních podmínek. Podívejte se, jak originální olejový filtr Volkswagen zajišťuje konstantně vysokou úroveň výkonu a dlouhou životnost Vašeho motoru. 

1. Vlastní výzkum firmy Castrol prokázal u produktové řady Castrol EDGE, že tloušťka olejového filmu testovaného produktu dosahuje díky přísadě TITANIUM FST™ v průměru dvojnásobné tloušťky ve srovnání se stejnými produkty bez přísady TITANIUM FST™. Testovací základ: 61 % celkového objemu prodeje společnosti Castrol EDGE v roce 2012.

2. Vlastní výzkum firmy Castrol prokázal u produktové řady Castrol EDGE, že díky přísadě TITANIUM FST™ se ve srovnání se stejnými produkty bez přísady TITANIUM FST™ snižuje tření až o 15 %. Testovací základ: 61 % celkového objemu prodeje společnosti Castrol EDGE v roce 2012.

3. V zátěžovém testu produktové řady Castrol EDGE prováděném firmou Castrol bylo prokázáno, že tloušťka olejového filmu testovaného produktu s přísadou TITANIUM FST™ se ve srovnání se stejnými produkty bez přísady TITANIUM FST™ udrží o 140 hodin déle. Testovací základ: 61 % celkového objemu prodeje společnosti Castrol EDGE v roce 2012.

Obrázky ukazují automobily a výbavy, které se v jednotlivých detailech odlišují od aktuální sériové výbavy pro Německo. Některé prvky jsou součástí výbavy za příplatek. Údaje se nevztahují na konkrétní vozidlo a nejsou součástí nabídky, ale slouží pouze pro účely srovnání jednotlivých typů vozidel.