Menu
Zavřít

28.11.2023 Volkswagen Poznań slaví 30 let: Od montážního závodu k motoru polské ekonomiky

Volkswagen Poznań slaví kulaté výročí! Společnost byla založena před 30 lety, tehdy jako výhradně montážní závod se 48 zaměstnanci. V současnosti provozuje čtyři výrobní závody, zaměstnává 9500 lidí a je tak největším zaměstnavatelem v regionu. Kromě toho se jedná také o největšího výrobce automobilů v Polsku.

Koncern Volkswagen a výrobce zemědělských strojů Polmo Agricultural Car Factory založili 26. listopadu 1993 společnost Volkswagen Poznań (VWP). Na jedné lince tehdy montovalo 48 zaměstnanců z dílčích montážních sestav (tzv. SKD, Semi-Knocked-Down) čtvrtou generaci modelu Transporter. Následovala výstavba další montážní linky pro vozidla Škoda a v roce 1996 byla zprovozněna slévárna. Téhož roku se společnost Volkswagen Poznań stala stoprocentní dceřinou firmou koncernu Volkswagen AG. Po rozsáhlém rozšíření továrny mezi roky 2001 až 2003 byla spuštěna kompletní výroba modelu Volkswagen Caddy, který je v současnosti vyráběn již v páté generaci. Dalším milníkem byla pak výstavba výrobního závodu Września, v němž od roku 2016 probíhá sériová výroba modelů Volkswagen Crafter a MAN TGE. 

"Volkswagen Poznań se již 30 let významně podílí na rozvoji Polska a regionu Velkopolska. Tato společnost je dnes pevnou součástí polského a velkopolského průmyslu a ekonomiky," říká Stefanie Hegelsová, předsedkyně představenstva společnosti Volkswagen Poznań. "Bez lidí bychom však ve společnosti VWP velkých úspěchů nedosáhli. Zárukou úspěchu jsou vysoce kvalifikovaní a motivovaní zaměstnanci. Jim patří velký dík! Bez nich by Volkswagen Poznań nebyl tím, čím je dnes: jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů v Polsku." 

Josef Baumert, člen představenstva značky Volkswagen Užitkové vozy odpovědný za výrobu a logistiku, k tomu říká: "Volkswagen Poznań prošel v uplynulých 30 letech dynamickým vývojem od malého montážního provozu až po jeden z největších a nejmodernějších závodů na výrobu automobilů v Polsku. Atraktivní produkty, moderní výroba vozidel a motivovaní zaměstnanci tvoří základ tohoto úspěšného příběhu, který nyní přenášíme do budoucnosti." 

Piotr Olbryś, předseda odborové organizace OMNSZZ Solidarność Volkswagen Poznań, dodává: "Jménem všech zaměstnanců říkám: Jsme velmi hrdí na to, čeho jsme za 30 let společně dosáhli. Tajemství úspěchu naší společnosti spočívá v kompetencích a nadšení našich zaměstnanců i ve schopnosti spolupracovat na základě vzájemného porozumění."

Četné akce v jubilejním roce 

Ve společnosti Volkswagen Poznań byl celý rok 2023 ve znamení oslav 30. jubilea. Zaměstnanci společně s lesníky vysázeli za celý rok 30 000 stromů v regionech Poznań a Września. Společnost navíc darovala 90 000 zlotých do "modrých fondů" na podporu regionálních organizací. Peníze se využijí k realizaci společenských iniciativ a opatření pro ochranu životního prostředí. V červnu se zaměstnanci se svými rodinami zúčastnili velké letní oslavy v závodě na výrobu modelu Crafter.

Informace o společnosti Volkswagen Poznań

  • Založení: V roce 1993 jako společný podnik společností Volkswagen AG a Polmo Agricultural Car Factory
  • Začátky: Montáž vozidel se 48 zaměstnanci v bývalém závodě Polmo v Poznani

  • Dceřiná společnost: Od prosince 1996 je Volkswagen Poznań stoprocentní dceřinou firmou koncernu Volkswagen AG

  • Aktuální počet zaměstnanců: cca 9500

  • Představenstvo: Stefanie Hegelsová (předsedkyně představenstva, od června 2023), Jolanta Musielaková (personalistika a organizace) a Agnieszka Olendereková (finance, procurement, IT)

  • Výrobní závody: Čtyři provozovny - Antoninek (Caddy a Transporter T6.1), Swarzędz-Jasin (výroba speciálních vozů, Caddy California, logistika), Wilda (slévárna), Września (výroba modelů Crafter a MAN TGE, Grand California)

  • Aktuální modely: Caddy, Caddy Maxi, Caddy California, Transporter T6.1, Crafter, MAN TGE, Grand California

  • Počet dosud vyrobených vozidel: více než 4 miliony

Značka Volkswagen Užitkové vozy:

"We transport success, freedom and future." Značka Volkswagen Užitkové vozy jako přední výrobce lehkých užitkových vozů zásadním a trvale udržitelným způsobem utváří přepravu zboží i osob a poskytování služeb. Naše vozidla přepravují stavební dělníky, rodiny a dobrodruhy, pečivo, balíky nebo surfovací prkna. Každý den pomáhají bezpočtu lidí na celém světě
odvádět dobrou práci, slouží jako mobilní servisní dílny a dopravují lékaře záchranné služby a policisty na místo nasazení. Celkem 24 000 zaměstnanců vyrábí v závodech Hannover (D), Poznań (PL), Września (PL) a Pacheco (ARG) vozy modelové řady Transporter, Caddy, Crafter a Amarok a ID. BUZZ - výhradně elektricky poháněné verze naší ikony, modelu Bulli. Volkswagen Užitkové vozy je navíc v koncernu Volkswagen vůdčí značkou pro autonomní jízdu a poskytování mobility a přepravy jako služby (MaaS - Mobility as a Service; TaaS - Transport as a Service) - tedy oblasti, v nichž utváříme mobilitu budoucnosti. Tak udržujeme v pohybu celou společnost a plníme její požadavky na čistou, inteligentní a trvale udržitelnou mobilitu. Volkswagen Užitkové vozy tím naplňuje motto své značky: Přepravujeme úspěch, svobodu a budoucnost.

Informace o všech aspektech značky Volkswagen Užitkové vozy a výrobního závodu v Hannoveru naleznete na:

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/volkswagen-commercial-vehicles
Twitter: http://twitter.com/VWCV_official
YouTube: https://www.youtube.com/c/vwnutzfahrzeuge/featured
Facebook: https://www.facebook.com/VolkswagenNutzfahrzeugeMeinWerk
Podcast "wetransportsuccess": https://www.radio.de/p/wetransportsuccess

Porsche Česká republika je největším importérem osobních a užitkových vozidel do České republiky. Na českém trhu zastupuje značky Volkswagen osobní vozy, Audi, SEAT, CUPRA a Volkswagen Užitkové vozy, včetně programu prodeje prověřených použitých vozů Das WeltAuto. S projektem nabíjecí infrastruktury MOON společnost vstoupila v roce 2020 do nové éry trvale udržitelné osobní mobility založené na elektrických pohonech a digitalizaci.

 

Jejda!
Zdá se, že váš prohlížeč není aktuální. Možná náš web nefunguje optimálně. Většina prohlížečů (ale ne MS Internet Explorer 11 a starší) stále funguje dobře.

Doporučujeme aktualizovat webový prohlížeč!
Nejnovější verze může zajistit dobrý zážitek kdekoli na internetu.

Děkuji za vaši návštěvu a bavte se,
Váš tým Volkswagen