Menu
Zavřít

29.9.2023 Volkswagen Poznań slaví 20 let výroby modelu Volkswagen Caddy

Caddy a Poznań patří již 20 let k sobě. Zkraje podzimu 2003 představila značka Volkswagen Užitkové vozy na veletrhu užitkových vozidel RAI v Amsterdamu třetí generaci modelové řady Caddy. Krátce poté, 12. listopadu, byla zahájena její výroba v polské Poznani. Tím začala také úspěšná historie tohoto výrobního závodu i modelu. Od té doby sjelo z montážní linky ve výrobním závodě na západě Polska více než 2,6 milionu exemplářů tohoto kombi s vysokou střechou.

Když Volkswagen Užitkové vozy zahájil v roce 1993 v Poznani výrobu automobilů, nemohl ještě nikdo tušit, že se tento výrobní závod vyvine v největší závod na výrobu automobilů v Polsku, v největšího zaměstnavatele v regionu a v jediné místo výroby modelu Caddy. V prvních letech montoval závod v obci Antoninek u Poznaně především vozidla různých koncernových značek. Volkswagen však tento výrobní závod systematicky rozšiřoval, takže kromě montáže mohla být zahájena také kompletní výroba vozidel. 

S premiérou modelu Caddy začala pravděpodobně nejvýznamnější kapitola v historii poznaňského výrobního závodu. Volkswagen totiž naplánoval, že se třetí generace modelu Caddy bude vyrábět výhradně na tomto místě v Polsku. Dne 12. listopadu ve 20:06 h sjel z montážní linky v rozšířeném a modernizovaném výrobním závodě první Caddy "Made in Poland". Vůz měl na svém boku hrdý nápis: "Jestem z Poznania!" ("Jsem z Poznaně!"). 

"Pro značku Volkswagen Užitkové vozy v Poznani byl rok 2003 průlomový. Rekonstrukce výrobního závodu byla díky velkému nasazení všech zaměstnanců úspěšně dokončena a v Polsku mohla začít výroba jednoho z nejdůležitějších modelů značky Volkswagen Užitkové vozy," zdůraznila Stefanie Hegelsová, předsedkyně představenstva společnosti Volkswagen Poznań. "S výrobou třetí až páté generace tento vývoj plynule pokračoval a nabíral ještě větší rychlost. Výrobní závod byl dál postupně rozšiřován, automatizován a počet jeho zaměstnanců rostl." 

"Náš Caddy je prémiovým modelem v segmentu užitkových vozů. Výroba těchto vozidel vyžaduje vysoce kvalifikované zaměstnance," říká Piotr Olbryś, předseda odborové organizace OM NSZZ Solidarność Volkswagen Poznań. "Od roku 2003 přispívají k nejvyšší úrovni kvality modelu Caddy především zaměstnanci závodu Volkswagen Poznań, který je sám motorem místního pracovního trhu. V uplynulých 20 letech vytvořil v tomto regionu několik tisíc pracovních míst." 

V průběhu 20 let vyrobil poznaňský výrobní závod více než 2,6 milionu vozů Caddy. V roce 2020 byla spuštěna výroba aktuální páté generace pro 71 trhů na celém světě. Kromě standardní verze v různých karosářských variantách jsou v Poznani vyráběny také prodloužené verze Caddy Maxi a kempovací Caddy California. Zákazníci mají pro Caddy na výběr několik variant motorů a širokou paletu barev karoserie. 

Historie modelové řady Volkswagen Caddy sahá až do roku 1979. Tehdy byl pro severoamerický trh vyvinut pick-up s označením Rabbit Pickup na základě modelu Volkswagen Golf. V roce 1983 se tento model začal vyrábět v Evropě, což byl okamžik oficiálního zrození modelu Caddy. Značka Volkswagen Užitkové vozy představila druhou generaci modelu Caddy na základě modelu Volkswagen Polo v roce 1995. Třetí generace následovala v roce 2003. Historie modelové řady Caddy je od té doby úzce spjata s Poznaní - a tento vztah trvá s velkými úspěchy již 20 let.

Značka Volkswagen Užitkové vozy:

"We transport success, freedom and future." Značka Volkswagen Užitkové vozy jako přední výrobce lehkých užitkových vozů zásadním a trvale udržitelným způsobem utváří přepravu zboží i osob a poskytování služeb. Naše vozidla přepravují stavební dělníky, rodiny a dobrodruhy, pečivo, balíky nebo surfovací prkna. Každý den pomáhají bezpočtu lidí na celém světě
odvádět dobrou práci, slouží jako mobilní servisní dílny a dopravují lékaře záchranné služby a policisty na místo nasazení. Celkem 24 000 zaměstnanců vyrábí v závodech Hannover (D), Poznań (PL), Września (PL) a Pacheco (ARG) vozy modelové řady Transporter, Caddy, Crafter a Amarok a ID. BUZZ - výhradně elektricky poháněné verze naší ikony, modelu Bulli. Volkswagen Užitkové vozy je navíc v koncernu Volkswagen vůdčí značkou pro autonomní jízdu a poskytování mobility a přepravy jako služby (MaaS - Mobility as a Service; TaaS - Transport as a Service) - tedy oblasti, v nichž utváříme mobilitu budoucnosti. Tak udržujeme v pohybu celou společnost a plníme její požadavky na čistou, inteligentní a trvale udržitelnou mobilitu. Volkswagen Užitkové vozy tím naplňuje motto své značky: Přepravujeme úspěch, svobodu a budoucnost.

Informace o všech aspektech značky Volkswagen Užitkové vozy a výrobního závodu v Hannoveru naleznete na:

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/volkswagen-commercial-vehicles
Twitter: http://twitter.com/VWCV_official
YouTube: https://www.youtube.com/c/vwnutzfahrzeuge/featured
Facebook: https://www.facebook.com/VolkswagenNutzfahrzeugeMeinWerk
Podcast "wetransportsuccess": https://www.radio.de/p/wetransportsuccess

Porsche Česká republika je největším importérem osobních a užitkových vozidel do České republiky. Na českém trhu zastupuje značky Volkswagen osobní vozy, Audi, SEAT, CUPRA a Volkswagen Užitkové vozy, včetně programu prodeje prověřených použitých vozů Das WeltAuto. S projektem nabíjecí infrastruktury MOON společnost vstoupila v roce 2020 do nové éry trvale udržitelné osobní mobility založené na elektrických pohonech a digitalizaci.

 

Jejda!
Zdá se, že váš prohlížeč není aktuální. Možná náš web nefunguje optimálně. Většina prohlížečů (ale ne MS Internet Explorer 11 a starší) stále funguje dobře.

Doporučujeme aktualizovat webový prohlížeč!
Nejnovější verze může zajistit dobrý zážitek kdekoli na internetu.

Děkuji za vaši návštěvu a bavte se,
Váš tým Volkswagen