Menu
Zavřít

16.6.2023 Historie ikony: VW Bus Festival 2023 nabídne exkluzivní výstavu klasických vozů Bulli

Mezinárodní VW Bus Festival 2023 se stane na tři dny (23. až 25. června) centrem vesmíru Bulli. Na největší setkání fanoušků vozidel VW Bus přijede 6000 vozů. A nejen to: Volkswagen Užitkové vozy Oldtimer představí na festivalu více než 70 historických pokladů Bulli – ještě nikdy nebylo na jednom místě vystaveno tolik klasických modelů VW Bus. Mezi highlighty patří „Sofie“ – T1 z roku 1950 s číslem podvozku 20-1880. „Sofie“ je nejstarší dosud registrovaný Bulli na světě. Dalším skvostem je polopásový T1 „Raupenfuchs“ – specialista na zdolávání strmých vysokohorských svahů, který existuje už jen v jediném exempláři. Tento vůz bude na festivalu vystaven v tematické zóně „Offroad“. Další klasickou hvězdou bude „Plattenwagen“, který se stal prototypem modelu Volkswagen Transporter. Zaměstnanci Volkswagenu (někteří již v penzi) jej nově vyrobili z originálních dílů ze 40. let.

T2 s elektrickým pohonem z roku 1978 ukazuje, že VW Bus často předběhl svou dobu. Mezi velké ikony ve světě modelu Bulli patří i T3 California - první generace kempovacích vozů, díky kterým se dodnes z obyčejných rekreantů stávají světoběžníci . Touhu po velkých životních cestách vyvolává také Multivan čtvrté generace syncro, který v roce 1999 pokořil v novém rekordním čase legendární Panamericanu z Aljašky do Ohňové země.

Historické kempovací vozy a T2 "Elektro" jsou mostem do současnosti. Na akci VW Bus Festival 2023 (www.vw-bus-festival-2023.de) totiž nebudou samozřejmě chybět ani současné modely Bulli. Nové modely bude na výstavě reprezentovat kompletní produktová řada kempovacích vozů -tvořená nejnovějšími verzemi modelů Caddy California, California 6.1 a Grand California na základě velkého modelu Crafter. Dále na festival přijede s částečně elektrickým pohonem i aktuální Multivan eHybrid1, zcela elektricky poháněné modely ID. Buzz Pro2, ID. Buzz Cargo a nový ID. Buzz3 s dlouhým rozvorem, který se zde představí v evropské premiéře.

Jako malou ochutnávku z automobilové historie nyní značka Volkswagen Užitkové vozy podrobněji představuje čtyři vozy, s nimiž se budou moci návštěvníci VW Bus Festivalu 2023 seznámit blíže. Na setkání budou vystaveny: T1 "Raupenfuchs" (polopásová liška), T2 "Elektro", T3 California a držitel rekordu Multivan syncro.

T1 "Raupenfuchs": Historie vozu T1 s přezdívkou "Raupenfuchs" (polopásová liška) začíná v květnu 1962. Tehdy byl v závodě Hannover vyroben "normální" vůz T1, který putoval za zákazníkem do Rakouska, kde se pod rukama vynalézavého vídeňského mechanika proměnil v alpského specialistu. Rakušan přestavěl Bulli na T1 se čtyřmi nápravami - dvě z nich vybavil pásovým pohonem, zbývající dvě nápravy jsou řiditelné a opatřené dvojitou montáží pneumatik. A tak vznikl patrně nejschopnější terénní Bulli všech dob. Konstruktérem vozu s přezdívkou "RaupenFuchs" (polopásová liška) byl Kurt Kretzner. Historické zdroje uvádějí, že byl nadšeným lyžařem. Všiml si, že je v rakouských horách nedostatek lehkých užitkových vozů s terénními vlastnostmi na vysoké úrovni. A chtěl to změnit. Vynálezce pracoval na konstrukci a výrobě pokořitele kopců více než čtyři roky.

Vídeňský kutil umístil pod oranžově lakovanou karoserii modelu Bulli dvě řiditelné nápravy vpředu s dvojitou montáží 14palcových pneumatik s hrubým dezénem a rovněž dvě nápravy vzadu, v tomto případě s pásovým pohonem. Díky řízení obou předních náprav byl průměr otáčení pouhých šest metrů - vůz se tak mohl otočit téměř na místě. Automatická uzávěrka diferenciálu zajišťovala dokonce i v hlubokém sněhu spolehlivý pohon s rovnoměrným rozdělováním hnací síly. Tu dodával nevšednímu vozu T1 sériově dodávaný "boxer" s nejvyšším výkonem 31 kW (42 k) ze zdvihového objemu 1493 cm3. "Polopásová liška" dosahovala nejvyšší rychlosti 40 km/h. Na konci roku 2018 vůz přešel do sbírky oddělení Oldtimer značky Volkswagen Užitkové vozy v Hannoveru, kde byl renovován a nově nalakován originálním oranžovým odstínem. Matně oranžová barva byla tehdy zvolena proto, aby byla "polopásová liška" v zasněžené krajině a neschůdném terénu okamžitě rozpoznatelná.

T2 "Elektro": Oddělení Oldtimer značky Volkswagen Užitkové vozy elektrizuje VW Bus Festival provozuschopným elektromobilem VW Transporter na základě T2. Specialisté na klasické automobily tak představí pomyslného předchůdce modelu ID. Buzz. Krátké ohlédnutí: V roce 1970 založil Volkswagen ve Wolfsburgu vývojové oddělení, které koncipovalo první elektricky poháněný Volkswagen. V roce 1972 představila společnost prototyp valníku s otevřenou ložnou plochou. Krátce poté byla zahájena malosériová výroba elektrického modelu VW Transporter nabízeného už nejen jako valník, ale i v osobní a skříňové verzi. Vznikla tak flotila pro zkušební provoz.

Mezi subjekty, které se podílely na zkušebním provozu, patřilo město Berlín, které si pořídilo sedm elektrických vozů Bulli. Jedním z nich byl T2 vyrobený v roce 1977 a registrovaný 14. dubna 1978 na Berlínský dopravní podnik. V Berlíně byla vybudována stanice pro výměnu akumulátorů, která umožňovala výměnu vybitých sad za nabité během pěti minut. Pod ložnou plochou integrovanou sadu akumulátorů bylo totiž možné vysunout. Alternativně se olověný akumulátor nabíjel zapojením konektoru do zásuvky na zádi modelu Bulli. Transporter byl navíc již před 45 lety vybaven systémem rekuperace. Sada akumulátorů měla kapacitu 21,6 kWh. Elektrický VW Transporter tak nabízel dojezd až 85 kilometrů. Pohon zajišťoval elektromotor s trvalým výkonem 16 kW/22 k. Transporter o hmotnosti 2170 kg díky tomu dosahoval nejvyšší rychlosti 75 km/h. T2 "Elektro" byl zárodkem procesu, který nakonec dovedl inženýry k vývoji elektrického modelu Bulli pro velkosériovovu výrobu. Dlouhá desetiletí však k tomu chyběla vhodná akumulátorová technologie. Dnes je tomu jinak.

T3 California: California je jedním z nejúspěšnějších kempovacích vozů na světě. Příběh tohoto modelu začíná v roce 1988 speciální verzí na základě třetí generace modelu Transporter. První California, vyvinutá ve spolupráci se společností Westfalia, v jejímž závodě ve městě Rheda-Wiedenbrück byla také vyráběna, byla tehdy představena na veletrhu Caravan Salon v Essenu. Nová California T3 nezastírala, že její koncept používá osvědčenou techniku a výbavu modelu Westfalia Joker. Limitovaná speciální edice se vizuálně odlišovala od modelů Westfalia Joker mohutnými nárazníky exkluzivního modelu Multivan Carat. Zákazníci mohli model California objednávat ve dvou barvách, pastelově bílé a červené Marsala. Sedadla a zadní lavice byly čalouněny světle šedým velurem. Interiéroví designéři navíc prokázali vytříbený cit pro styl velmi přehlednou, bílošedou kuchyňskou linkou odvozenou z modelu Joker. California stála 39 900 DM, což bylo o 10 000 DM méně než v případě modelu Westfalia. California se tak stala okamžitě bestsellerem - Volkswagen prodal již v prvním roce 5000 exemplářů.

Jako alternativa výklopné střechy se pro první model California dodávala na přání také vysoká střecha a velké panoramatické okno. Zatímco vysoká střecha měla své výhody za trvalých dešťů a nízkých teplot, výklopná střecha bodovala nižší vnější výškou modelu California (2080 mm oproti 2610 mm), díky čemuž bylo s vozem možné zajet prakticky do každé garáže i do mnoha veřejných parkovacích budov.

Multivan syncro: Označení Panamericana se používá nejen pro dobrodružnou trasu mezi Aljaškou a Ohňovou zemí, ale také pro rekordní jízdu, kterou značka Volkswagen Užitkové vozy absolvovala v roce 1999 s posádkou Andreas Renz a Matthias Göttenauer. Tým se sériovým vozem Multivan čtvrté generace syncro potřeboval pouhých 15 dnů, 14 hodin a 6 minut na překonání 22 880 kilometrů mezi městy Prudhoe Bay na Aljašce a Ushuaia v Argentině. Tak krátké trvání tak dlouhé cesty přineslo týmu zápis do Guinnessovy knihy rekordů a jasně ukázalo, že právě Bulli s pohonem všech kol je dokonalým partnerem pro všechny světoběžníky.

Rekordní jízda modelu Multivan syncro byla pro značku Volkswagen Užitkové vozy definitivním impulzem pro koncipování ještě výkonnějších vozů s pohonem všech kol. Držitel rekordu s registrační značkou "WOB AZ 152" tak inicioval vývoj modelů Multivan PanAmericana s pohonem všech kol. Značka Volkswagen Užitkové vozy nyní poprvé představí na akci VW Bus Festival vozy Bulli z velkolepých cest po celém světě. Kompletně renovovaný Multivan syncro bude vystaven společně s ostatními modely s pohonem všech kol v tematické zóně "Offroad". V pavilonu oddělení Oldtimer Volkswagen Užitkové vozy bude Matthias Göttenauer naživo vyprávět příběhy z tehdejší rekordní jízdy včetně promítání fotografií. Návštěva VW Bus Festivalu 2023 se díky více než 70 klasickým vozům promění v cestu časem, která přiblíží 73 let historie modelu Bulli.

Vstupenky: Denní vstupenky na VW Bus Festival 2023 je možné zakoupit pouze on-line na oficiálních webových stránkách festivalu: www.vw-bus-festival-2023.de. Cena vstupenky zahrnuje veškeré výstavy, koncerty, akce, dětský program, trh s díly a příslušenstvím a jízdenku pro hromadnou dopravu. Vstupenka na pátek včetně večerního programu stojí 10 eur pro dospělé osoby, sobotní vstupenka vyjde na 15 eur včetně dlouhé koncertní noci. Děti a mládež zaplatí jen 5 eur, děti mladší 6 let se mohou festivalu zúčastnit zdarma.

Třídenní festival nabídne mimořádně atraktivní program, který začne v pátek večer premiérou cestovatelského filmu "BULLILOVEstories - der Film" a koncerty Pata Burgenera a Bosseho s jeho kapelou. V sobotu bude následovat dlouhá koncertní noc, během níž vystoupí Die Fantastischen Vier, Rea Garvey a Zoe Wees. Mezi další body festivalového programu patří mimo jiné velký trh s díly a příslušenstvím a "Show & Shine". V pátek a v sobotu vyhlásí porota v rámci této soutěže nejúžasnější vozy Bulli a jejich majitele v různých kategoriích a představí je návštěvníkům. A kdo bude chtít sledovat dění z velké výšky, ten může nasednout na ruské kolo. Kulinářskými zážitky a osvěžujícími nápoji budou komunitu zásobovat četné "food trucky" z modelů Bulli. Organizátoři se postarají také o zábavu pro nejmenší. Po celý víkend bude otevřený Bulli Kids Club s bezpočtem nabídek - od obrovského pískoviště přes trampolínu až po fotbalové hřiště fotbalové školy "Hannover 96".

Značka Volkswagen Užitkové vozy:

"We transport success, freedom and future." Značka Volkswagen Užitkové vozy jako přední výrobce lehkých užitkových vozů zásadním a trvale udržitelným způsobem utváří přepravu zboží i osob a poskytování služeb. Naše vozidla přepravují stavební dělníky, rodiny a dobrodruhy, pečivo, balíky nebo surfovací prkna. Každý den pomáhají bezpočtu lidí na celém světě
odvádět dobrou práci, slouží jako mobilní servisní dílny a dopravují lékaře záchranné služby a policisty na místo nasazení. Celkem 24 000 zaměstnanců vyrábí v závodech Hannover (D), Poznań (PL), Września (PL) a Pacheco (ARG) vozy modelové řady Transporter, Caddy, Crafter a Amarok a ID. BUZZ - výhradně elektricky poháněné verze naší ikony, modelu Bulli. Volkswagen Užitkové vozy je navíc v koncernu Volkswagen vůdčí značkou pro autonomní jízdu a poskytování mobility a přepravy jako služby (MaaS - Mobility as a Service; TaaS - Transport as a Service) - tedy oblasti, v nichž utváříme mobilitu budoucnosti. Tak udržujeme v pohybu celou společnost a plníme její požadavky na čistou, inteligentní a trvale udržitelnou mobilitu. Volkswagen Užitkové vozy tím naplňuje motto své značky: Přepravujeme úspěch, svobodu a budoucnost.

Informace o všech aspektech značky Volkswagen Užitkové vozy a výrobního závodu v Hannoveru naleznete na:

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/volkswagen-commercial-vehicles
Twitter: http://twitter.com/VWCV_official
YouTube: https://www.youtube.com/c/vwnutzfahrzeuge/featured
Facebook: https://www.facebook.com/VolkswagenNutzfahrzeugeMeinWerk
Podcast "wetransportsuccess": https://www.radio.de/p/wetransportsuccess

Porsche Česká republika je největším importérem osobních a užitkových vozidel do České republiky. Na českém trhu zastupuje značky Volkswagen osobní vozy, Audi, SEAT, CUPRA a Volkswagen Užitkové vozy, včetně programu prodeje prověřených použitých vozů Das WeltAuto. S projektem nabíjecí infrastruktury MOON společnost vstoupila v roce 2020 do nové éry trvale udržitelné osobní mobility založené na elektrických pohonech a digitalizaci.

 

Jejda!
Zdá se, že váš prohlížeč není aktuální. Možná náš web nefunguje optimálně. Většina prohlížečů (ale ne MS Internet Explorer 11 a starší) stále funguje dobře.

Doporučujeme aktualizovat webový prohlížeč!
Nejnovější verze může zajistit dobrý zážitek kdekoli na internetu.

Děkuji za vaši návštěvu a bavte se,
Váš tým Volkswagen